< Cofnij

3 marca - Światowy Dzień Słuchu

Ubytki słuchu to dziś choroba cywilizacyjna, która dotyczy setek milionów ludzi na całym świecie w coraz młodszych grupach wiekowych. Jeszcze w latach 80-tych XX w. niedosłuch u osoby w wieku 70 lat uznawano za rzecz normalną. Postępujący rozwój technologiczny, cywilizacyjny, wszechobecny hałas, chaos, głośna muzyka, wybrane leki oraz dolegliwości zdrowotne sprawiają, że granica ta przesunęła się do wieku 50 lat.

Szacuje się, iż z poważnym niedosłuchem boryka się ponad 460 milionów ludzi na świecie, a na różne zaburzenia słuchu, które negatywnie wpływają na komfort w codziennej komunikacji, cierpi ponad 1 miliard osób.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że średnio na świecie 83% osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 roku liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 700 milionów.

Chcąc podnieść świadomość społeczną WHO co roku organizuje Światowy Dzień Słuchu, który odbywa się 3 marca (liczba 3.3 symbolizuje kształt ucha).

Wydarzenie odbywa się na całym świecie, a celem kampanii jest dzielenie się informacjami i promowanie działań na rzecz zapobiegania ubytkom słuchu i poprawy opieki słuchowej. Światowy Dzień Słuchu każdego roku ma swoje hasło przewodnie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Łatwy dostęp do badań słuchu dla wszystkich! Uczyńmy to rzeczywistością”.

Zatem jak dbać i pielęgnować swój słuch?

 Zapraszamy do kontaktu: www.protetykasluchu.ump.edu.pl.

Plakat