II Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą przeszły do historii. 5 maja 2019 r. w Długiej Goślinie osoby z cukrzycą walczyły o tytuł Mistrza Polski w kolarstwie górskim. Mistrzostwa odbyły się łącznie z wyścigiem kolarskim będącym częścią Mini Cyklu Charytatywnych Bike’owych Maratonów MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE. Mistrzostwa zorganizowane zostały przez amatorski team kolarski Bike’owe Wyprawy, Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Wielkopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wydarzenie to zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Sponsorami jego były firmy Lilly, NovoNordisk, Roche i Sanofi-Aventis. Wspierali Mistrzostwa Diabetyk24 oraz portal www.mojacukrzyca.org.
Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie sportowym, wynoszącym 27 km.Trasa przebiegała przez urokliwe tereny leśne nadleśnictw Wojnowo i Brzeźno. Łatwo nie było, ale za to bardzo ciekawie. Szybkie fragmenty dróg gruntowych, podjazdy i zjazdy wymagające siły i koncentracji, długi singiel był sprawdzianem dla najlepszych i weryfikował techniczne umiejętności zawodników. W wydarzeniu wzięło udział prawie 300 osób. Dystans sportowy ukończyło 138 zawodników. Najszybciej z kolarzy z cukrzycą pokonał trasę, podobnie jak w roku ubiegłym, Oskar Kublin z Łodzi. Z czasem 01:01:33 min, i średnią prędkością 26.52 km/h zajął 3 miejsce w klasyfikcji generalnej i obronił tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii M3. 6 miejsce w klasyfikacji generalnej, drugie wśród zawodników z cukrzycą i tytuł Mistrza Polski w kategorii M4 z czasem 01:02:52 min. zdobył Ireneusz Ścięgaj z drużyny SpedycjaPawBud z Jugowa. Najmłodszym Mistrzem Polski Kolarzy z Cukrzycą, podobnie jak w roku ubiegłym został 10-letni Hugo Grodzki z Krakowa. W porównaniu z zeszłym rokiem podwoiła się liczba kobiet z cukrzycą walczących o tytuł Mistrzyni Polski. Tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Monika Pietrzak - pielęgniarka i edukator Oddziału Diabetologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.
W maratonie mtb na dystansie sportowym i mistrzowskim (54 km) oprócz kolarzy z cukrzycą wzięli udział lekarze, nauczyciele akademiccy, pielęgniarki, edukatorzy, ratownicy medyczni. Wśród kibiców liczne grono stanowili członkowie Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
W II Mistrzostwach Polski Kolarzy z Cukrzycą wzięli udział nie tylko ci, którzy uprawiają kolarstwo górskie i starują regularnie w maratonach. Dla wielu był to pierwszy start na który się zdecydowali, aby przykładem zachęcać pacjentów do aktywności fizycznej. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są wielkie.
Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie „zdrowa metabolicznie” tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na „Zdrowsze” życie z cukrzycą.
II Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą to wyjątkowe wydarzenie, które jest manifestacją Pacjentów i Zespołów terapeutycznych z Lekarzami, Pielęgniarkami, Edukatorami, Psychologami, Dietetykami, Fizjoterapeutami na czele propagowania Zdrowego Stylu Życia.
Głównym celem II Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą.
Chcieliśmy pokazać, że nie tylko Słowem, ale przede wszystkim Czynem Edukujemy i Motywujemy. Robimy to, bo wiemy, jak ważne jest indywidualnie, lokalnie i globalnie Ściganie się z Cukrzycą.
5 maja w Długiej Goślinie w ramach II Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą odjeżdżaliśmy cukrzycy
W imieniu Organizatorów Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, a szczególnie Jego Uczestnikom składamy serdeczne Podziękowania
Prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii
Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych
Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Fot. 1. Zwycięzcy kategorii zdobywali tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą
Fot 2. Nawet niska temperatura powietrza nie osłabiła dobrych, sportowych emocji. Na pierwszym planie zdjęcia: Dawid Kompiel - organizator i motor bike’owego maratonu, dr Dorota Pisarczyk-Wiza - konsultant wojewódzki ds. diabetologii, prof. Aleksandra Araszkiewicz - przewodnicząca WOPTD, prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz - kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.