Szanowni Państwo,
Drodzy Pracownicy i Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu!
W ostatnim komunikacie i zarządzeniu, przewidując kolejne decyzje władz Państwa, ograniczyłem działalność Uczelni do dnia 3 maja br., czyli o tydzień dłużej niż ówczesne Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Okazuje się, że czekają nas kolejne tygodnie ograniczeń. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, działalność uczelni musi być ograniczona do dnia 24 maja br. Podjąłem jednak, po konsultacji z Zarządem Uczelni i Dziekanami, decyzję, że zajęcia będą prowadzone wyłącznie w formie zdalnej do dnia 31 maja. Ten dodatkowy tydzień umożliwi powrót wszystkim studentom, szczególnie studentom kierunków anglojęzycznych i uczestnikom programu Erasmus. W tym czasie nadal realizowane będą zajęcia z wykorzystaniem technik on-line. Pragnę w tym miejscu przekazać wszystkim nauczycielom akademickim najwyższe wyrazy uznania, że w tak krótkim czasie zdołaliście przygotować zajęcia internetowe, a w wielu przypadkach materiały umożliwiające e-learning. To duże osiągnięcie, które nie zostanie zaprzepaszczone. Kiedy minie czas epidemii, będę dalej zachęcał Państwa by wykłady i część seminariów prowadzić w tej formule z wykorzystaniem platform TEAMS, a w przyszłości także MOODLE.
Oczywiste jest, że część zajęć bezwzględnie powinna być przeprowadzona w formie stacjonarnej. Pozostaje także kwestia zaliczeń, egzaminów i praktyk, w tym śródrocznych. Zakładam, czas pokaże czy słusznie, że to już ostatnie restrykcje dotyczące dydaktyki „bezpośredniej” na uczelniach. Dlatego też - choć pragnę zastrzec, że ostateczna decyzja jest uzależniona od stosownych aktów prawa - chciałbym przybliżyć Państwu plany działalności UMP do końca bieżącego roku akademickiego.
W przypadku możliwości powrotu studentów w mury uczelni od czerwca br., zmianie ulegnie organizacja roku akademickiego - zajęcia dydaktyczne zostaną wydłużone do dnia 10 lipca. Państwo Dziekani określą, których zajęć to dotyczy. To szczególnie ważne dla studentów ostatnich lat studiów, a zwłaszcza kierunku lekarskiego, także pielęgniarstwa i położnictwa - trzeba bowiem zrealizować zajęcia praktyczne, przewidziane programem nauczania. Dużym wyzwaniem będą przedmioty, realizowane przed epidemią w szpitalach klinicznych. Reżim sanitarny spowoduje, że najpewniej część z tych zajęć, nawet po kolejnym „odmrożeniu” nie będzie mogła być zrealizowana. Tym niemniej już w maju podejmę rozmowy z Dyrektorami szpitali klinicznych i Centrum Stomatologii na temat zasad funkcjonowania zajęć dydaktycznych w szpitalach, szczególnie udziału studentów ostatniego roku kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Z pomocą przyjdzie tu Centrum Symulacji Medycznej. Nowy plan zajęć w CSM będzie podporządkowany realizacji zajęć niezbędnych do zaliczenia umiejętności praktycznych, szczególnie studentów roku ostatniego kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, pielęgniarstwa i położnictwa. Warunkowo dopuszczona zostanie możliwość uzupełnienia praktyk studenckich w przyszłym roku akademickim. Tak jak informowałem we wcześniejszych komunikatach - studenci-wolontariusze otrzymają zaliczenia praktyk na podstawie obecnej działalności. Do końca maja kontynuowane będą obrony prac dyplomowych w formie zdalnej, choć może się zdarzyć, że sytuacja wymusi na nas takie procedowanie na dłużej. O szczegółach będą Państwa informować Dziekani Wydziałów.
Przesunięcie terminów matur wymusi zmianę kalendarza rekrutacji. Rok akademicki dla pierwszych lat może rozpocząć się nieco później. Pozostałe lata rozpoczną naukę zgodnie z dotychczas ustalonym harmonogramem.
Proszę o zapoznanie się z nowym zarządzeniem, regulującym naszą pracę do dnia 31 maja br.
Szanowni Państwo! Nieprzewidywalna przyszłość, także w wymiarze ekonomicznym, wymusza jeszcze większy pragmatyzm działania. Piszę o tym w Faktach UMP. A ponieważ z wieloma działaniami przeszliśmy do świata wirtualnego, dziś rano otrzymaliście Państwo najnowsze wydanie, do lektury którego bardzo Państwa zachęcam.
Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. Andrzej Tykarski
REKTOR