21 kwietnia 2023 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja Nowoczesna edukacja medyczna odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństw, organizowana pod patronatem Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób. Obecni byli reprezentujący resort zdrowia i nauki wiceministrowie Piotr Bromber i Wojciech Murdzek, jak również przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej, samorządów zawodowych, środowisk studentów i doktorantów oraz nauczyciele akademiccy, dziekani i prodziekani odpowiedzialni za dydaktykę i jakość kształcenia. Gospodarzem konferencji był Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Uczestnicy konferencji próbowali znaleźć odpowiedzi między innymi na pytania: Jak przygotować pracowników ochrony zdrowia do pracy w nieprzewidywalnym i nieustannie zmieniającym się otoczeniu? W jakie najistotniejsze kompetencje muszą być wyposażeni? Jak zbalansować potrzeby ilościowe i jakościowe edukacji medycznej? Przedstawiciele uczelni zrzeszonych w KRAUM dostrzegają problem deficytu kadr medycznych i wynikającą z tego konieczność zwiększenia kształcenia w tym zakresie.
Od kilku lat systematycznie rośnie liczba studentów przyjmowanych na uczelnie medyczne. Jednocześnie, uruchomieniem kierunku lekarskiego zainteresowanych jest coraz więcej uczelni niemedycznych, w tym również zawodowych. W związku z tym, pojawiają się obawy o jakość kształcenia w takich miejscach. Przewodniczący KRAUM pokreślił, że trzeba nie tylko kształcić więcej kadry medycznej, ale także zabiegać o najwyższą jakość tej edukacji - przede wszystkim w trosce o pacjenta.
Dyskusja w ramach konferencji odbywała się w ramach czterech paneli, które dotyczyły m.in. jednolitych zasad kształcenia przyszłych lekarzy, nowoczesnych metod edukacji, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny w ramach udzielania kompleksowych świadczeń oraz komunikacji z chorymi.
W wydarzeniu tym nie zabrakło głosu przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w osobach: prof. dr hab. Małgorzaty Kotwickiej, Prorektor ds. Dydaktyki, dr hab. Anny Mani, Prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr n. med. Beaty Buraczyńskiej-Andrzejewskiej, Kierownik Centrum Innowacyjnych Technik Nauczania, mgr Nadii Majewskiej, Kierownik Uczelnianego Centrum Obsługi Studentów, mgra Patryka Gawora, Kierownika Centrum E-Learningu, dra Pawła Żebryka, Pełnomocnika Rektora ds. Ankietyzacji oraz przedstawicieli Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego między innymi Pawła Czudaja i Piotra Stachowiaka.
Podsumowaniem Konferencji będą przygotowywane przez KRAUM rekomendacje w zakresie kształcenia na kierunkach medycznych.
Na stronie internetowej KRAUM dostępne są nagrania z konferencji.
Źródło: https://kraum.org.pl