W dniach 8-11 maja 2024 roku we Florencji miał miejsce kolejny, tym razem XXI Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej (International Society of Gynecological Endocrinology. Kongres zgromadził około 2000 uczestników z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Afryki, Australii i Oceanii.
Podobnie jak w poprzednich latach, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Ginekologicznej (PTEG) otrzymało zaproszenie do zorganizowania Sesji Naukowej Towarzystwa. Sesja Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej odbyła się w piątek 10 maja 2024 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Sesji przewodniczyli Profesor Andrzej Milewicz i Profesor Błażej Męczekalski, Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej. W czasie Sesji mieliśmy okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat operacyjnego leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej, zaprezentowanego przez Profesora Macieja Wilczaka, Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Profesor Krzysztof Czajkowski, Krajowy Konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, zaprezentował wykład o najnowszych metodach farmakologicznego leczenia endometriozy. Ponadto w opisywanej Sesji Dr Anna Kostrzak (z Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej UMP) przedstawiła nowości dotyczące diagnostyki i leczenia hiperprolaktynemii. Natomiast Dr Anna Szeliga (z Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej UMP) zaprezentowała nowe zalecenia w terapii hormonalnej PCOS i w okresie menopauzy. Profesor Błażej Męczekalski, wchodzący w skład zarządu ISGE był wykładowcą w jednej z Sesji Plenarnych i przedstawił wykład "Kisspeptin and Functional Hypothalamic Amenorrhea". Ponadto Profesor Męczekalski przewodniczył dwóm sesjom: jedna dotyczyła wpływu mikrobioty na reprodukcję, a druga odnosiła się do wpływu układu immunologicznego i stresu oksydacyjnego na układ dokrewny.
Niewątpliwym osiągnięciem było otrzymanie przez Dr Annę Szeligę oraz lek. Aleksandrę Szczęsnowicz z Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej UMP nagród dla młodych naukowców poniżej 35. roku życia. W związku z uzyskaniem tych nagród obie Panie Doktor miały okazję przedstawić wyniki prowadzonych badań naukowych podczas Specjalnej Sesji Naukowej. Dr Anna Szeliga, omówiła temat zmian składu ciała związanych z przemianą menopauzalną. Lek. Alesksandra Szczęsnowicz zaprezentowała zagadnienia składu masy ciała u pacjentek z PCOS.
Kongres odbywał się w wyjątkowym mieście. Florencja została pierwotnie założona przez Etrusków, a następnie odbudowana przez Juliusza Cezara jako Florentia w 59 roku przed naszą erą. Niebywały rozkwit w XV i XVI wieku spowodował, że Florencja stała się kolebką Renesansu. Historyczne centrum Florencji, gdzie odbywał się Kongres ISGE jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.