Rozpoczynamy nowy cykl informacji pod hasłem "Uczelnia się zmienia - UMP 2.0", w którym prezentujemy zmiany zachodzące na naszej Uczelni i najważniejsze aktywności organizacyjne. Zmieniamy się, by być wiodącą uczelnią medyczną nie tylko w kraju, ale liczącą się także w świecie.
Funkcję Kanclerza Kolegium Nauk Medycznych będzie nadal pełnił prof. Marek Ruchała, a Kanclerza Kolegium Nauk o Zdrowiu - prof. Jarosław Walkowiak. Na stanowisku Kanclerza Kolegium Nauk Farmaceutycznych, miejsce prof. Lucjusza Zaprutko, który z mocy Ustawy nie mógł już kandydować, zajęła prof. Judyta Cielecka-Piontek. Od 1 września 2020 funkcję Prorektora ds. Studenckich sprawował będzie prof. Edmund Grześkowiak, a Prorektora ds. Dydaktyki - prof. Małgorzata Kotwicka. Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą wybrany został prof. Michał Nowicki. Nastąpił powrót do funkcji Prorektora ds. Klinicznych, co istotne w kontekście budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Będzie ją pełnił prof. Zbigniew Krasiński, którego zakres obowiązków uzupełniać będzie współpraca z regionem. W kadencji 2020-2024 funkcję Prorektora ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego obejmie prof. Ewa Wender-Ożegowska, a funkcję Prorektora ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju, będzie pełniła debiutująca we władzach Uczelni prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.
Rektor na kadencję 2020-2024 - Kolegium Elektorów składające się ze stu przedstawicieli społeczności akademickiej wybrało w dniu 3 marca 2020 r. prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego na stanowisko Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego na kadencję 2020-2024.
Collegium Pharmaceuticum - generalny wykonawca wybrany! Zakończyliśmy wybór generalnego wykonawcy odpowiedzialnego za budowę Collegium Pharmaceuticum. W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wygrała Firma ALSTAL. W dniu 23 lipca br. JM Rektor prof. Andrzej Tykarski podpisał umowę na realizację inwestycji. To kolejny krok zbliżający nas do utworzenia nowej siedziby dla jednostek Wydziału Farmaceutycznego. Czekaliśmy na to blisko 70 lat - powiedział podczas spotkania prof. Andrzej Tykarski. Prezes Firmy ALSTAL Jarosław Szczupak zapowiedział symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego na początek października, choć oczywiście prace ruszą jeszcze w wakacje.
Na realizację całej inwestycji przewidziano 20 miesięcy. Firma ALSTAL współpracowała już z sukcesem z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy realizacji II etapu Centrum Symulacji Medycznej.
Projekt finansowany jest z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z radością i dumą informujemy, że w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odnotował awans o 9 pozycji i uplasował się na 12. miejscu (21. lokata w 2018 r.) w rankingu wszystkich uczelni akademickich.
Jednocześnie w rankingu Kierunków Studiów kierunek fizjoterapia realizowany na Wydziale Nauk o Zdrowiu po raz drugi z rzędu uplasował się na pierwszym miejscu, uzyskując maksymalną ocenę 100 punktów. Nagrodę w trakcie uroczystego finału XX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019, który odbył się 12 czerwca o godz. 12.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, odebrała Dziekan Wydziału prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka. Więcej informacji
Zastępcami Kanclerza Kolegium Nauk Medycznych, z dniem 1 października 2019 r., zostaną:
Na Zastępcę Kanclerza Kolegium Nauk o Zdrowiu wybrana została:
Stanowisko Zastępcy Kanclerza Kolegium Nauk Farmaceutycznych będzie piastował:
Z początkiem nowego roku akademickiego pracę podejmą też następujący Prodziekani:
Wydział Lekarski:
Wydział Medyczny:
Wydział Farmaceutyczny:
Wydział Nauk o Zdrowiu:
Dyrektorem szkoły doktorskiej został wybrany:
Na stanowiska dyrektorów Zarządu Uczelni (odpowiednicy dotychczasowych władz kanclerskich) zatwierdzono:
Wybory Władz Uczelni na okres przejściowy 2019-2020 - Konstytucja dla Nauki uchwalona w lipcu ubiegłego roku skróciła o rok kadencje prorektorów, dziekanów i prodziekanów w uczelniach publicznych. W związku z powyższym konieczne było wyłonienie nowych Władz Uczelni na okres przejściowy od 1.10.2019 r. do 31.08.2020 r.
Zgodnie z nowym Statutem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uchwalonym w dniu 20 marca 2019 r. JM Rektor - prof. dr hab. Andrzej Tykarski na posiedzeniu Senatu w dniu 24 kwietnia 2019 r. przedstawił Senatowi UMP do zaopiniowania propozycje kandydatów na funkcje prorektorów, dziekanów wydziałów oraz kanclerzy kolegiów. Informujemy, że wszystkie kandydatury zostały pozytywnie zaopiniowane i tym samym, od 1 października 2019 r. funkcje we Władzach Uczelni będą pełnić:
Przewodniczący Rady Uczelni wybrany - na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, które odbyło się w dniu 30 stycznia 2019 r. senatorowie naszej Uczelni dokonali wyboru dra Waldemara Szwarczyńskiego na funkcję Przewodniczącego Rady Uczelni.
Rada Uczelni w komplecie - Senat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uchwałą nr 228/2018 wybrał 6 członków do Rady Uczelni.
Spośród wspólnoty UMP:
» prof. dr hab. Rodryg Ramlau,
» prof. dr hab. Andrzej Wykrętowicz,
» prof. dr hab. Jacek Wysocki.
Spoza wspólnoty UMP:
» Franciszek Hutten-Czapski,
» Wojciech Pawłowski,
» Waldemar Szwarczyński.
Uroczyste otwarcie Centrum Symulacji Medycznej w nowym obiekcie Collegium im. Adama Wrzoska to sukces wszystkich pracowników Uczelni i niezmiernie życzliwych instytucji. Więcej informacji
Projekt współfinansowany z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny przy wsparciu Unii Europejskiej za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych EFIS.
Ponad 40 mln w obligacjach - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu obligacje skarbowe zwiększające kapitał Uczelni o wartości 40 009 000 zł na finansowanie zadań inwestycyjnych.
Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło kwotę 5 mln złotych na rozbudowę Oddziału Okulistyki wraz z blokiem operacyjnym i poradniami okulistycznymi Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu przy ul. Szamarzewskiego 82/84.
Pozyskanie niniejszej kwoty ze środków budżetu państwa pozwoli na kontynuowanie rozpoczętej inwestycji, której celem jest rozbudowa budynku Szpitala przy ul. Szamarzewskiego 82/84, co umożliwi przeniesienie tam działalności okulistycznej, obecnie zlokalizowanej w obiekcie przy ul. Długiej 1/2, którego zabytkowy charakter całkowicie wyklucza możliwość pełnego dostosowania pomieszczeń do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
W dalszych etapach realizacja inwestycji będzie opierała się również o finansowanie z kredytu zaciągniętego przez Uniwersytet Medyczny w Europejskim Banku Inwestycyjnym oraz ze środków własnych Szpitala.
Budowa Oddziału Okulistyki wraz z blokiem operacyjnym i poradniami okulistycznymi Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, jest konieczna mając na względzie wysokie oczekiwań stawiane szpitalom klinicznym, wymagających najwyższej jakości świadczonych usług, równoznacznej z zapewnieniem pacjentom szybkiej i kompleksowej obsługi.
Unowocześnianie infrastruktury pozwoli skrócić czas i jednocześnie zwiększyć liczbę zabiegów, jak również zagwarantować odpowiednie warunki korzystającym z usług pacjentom i wykonującym je lekarzom. Równie ważne jest zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu kształcenia dla studentów, odbywających znaczną część zajęć w jednostkach zlokalizowanych w szpitalu.
Ponad 70 zgłoszeń na drugą Akademię Formedis - zainteresowanie studentów projektem przerosło oczekiwania i jest świadectwem, że działania prowadzone na rzecz studentów, a mające wpływ na podniesie ich kompetencji są kluczowe.
11 mln z Ministerstwa Zdrowia - podpisaliśmy umowę o dofinansowanie projektu Kurs "Techniki pozaustrojowego wspomagania funkcji życiowych z wykorzystaniem ECMO". Dzięki przyznanym środkom zostanie utworzona i wyposażona pracownia symulacji medycznej w zakresie ECMO oraz zrealizowane 22 edycje kursu dla uczestników z terenu całego kraju.
Pierwszy w historii Uczelni Dział Terapii Biologicznej z ośrodkiem Badań Klinicznych - nowatorskie podejście i perspektywy na przyszłość. Więcej informacji
Ponad 10 mln zł otrzymała nasza Uczelnia w ramach projektu „Kształcenie, kompetencje, komunikacja i konkurencyjność - cztery filary rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach PO WER 2014-2020, funduszu na podniesienie standardów funkcjonowania uczelni w odpowiedzi na potrzeby gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, poprzez wprowadzenie wielomodułowego programu rozwoju UMP w latach 2018-2022.
W ramach działań zaplanowanych w projekcie wsparcie otrzymają pracownicy dydaktyczni, administracyjni, ale przede wszystkim nasi studenci w ramach zadań związanych z utworzeniem nowych kierunków studiów, internacjonalizacją zajęć dydaktycznych, szkoleniami i warsztatami dla studentów, kadry naukowo-dydaktycznej i administracyjnej oraz wdrożeniem aplikacji usprawniających funkcjonowanie Uczelni.
Kształcimy najlepszych menedżerów zdrowia w Polse! Kolejny sukces Wydziału Nauk o Zdrowiu! Więcej informacji
Siedmiu Laureatów Olimpiad powiększyło grono studentów pierwszego roku naszej Uczelni. Już niebawem Zastrzyk Finansowy Rektora po raz drugi zostanie przekazany na ręce najlepszych!
Zakończyliśmy budowę nowego Collegium im. Adama Wrzoska przy ul. Rokietnickiej. Obiekt w dniu 7 września br. uzyskał pozwolenie na użytkowanie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W Collegium im. Adama Wrzoska znajdzie się Centrum Symulacji Medycznej, Katedra i Zakład Edukacji Medycznej, Katedra Medycyny Ratunkowej, Katedra Nauk Społecznych, Katedra i Zakład Informatyki i Statystyki, Katedra i Zakład Farmakoekonomiki i Farmacji Społecznej, Dział Informatyki, Dział Inwestycyjno-Techniczny oraz Dział Eksploatacji Obiektów. Przenosiny zaczęte, a już wkrótce oficjalne otwarcie Centrum Symulacji Medycznej.