"Pomieszczenie z duszą" - otwarcie nowej Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego

W dniu 21 września 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego im. Profesora Franciszka Adamanisa naszej Uczelni, połączone z promocją książki dr Hanny Cytryńskiej pt. „Wielkopolskie apteki historyczne”.

W tym ważnym dla Wydziału wydarzeniu wzięły udział władze Uczelni z JM Rektorem Profesorem Zbigniewem Krasińskim, władze Wydziału Farmaceutycznego, przedstawiciele wszystkich wydziałów, a także zaproszeni goście, świętujący wraz z Wielkopolską Okręgową Izbą Aptekarską i Oddziałem Poznańskim Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego XXXII Święto Aptekarzy pod patronatem świętych Kosmy i Damiana. Otwarcie biblioteki wieńczy kilka lat starań władz dziekańskich Wydziału o przeniesienie oryginalnej zabudowy biblioteki z 1932 roku (dar aptekarzy stołecznego miasta Poznania), z Collegium Heliodori Święcicki (dawniej Collegium Chemicum) do nowych budynków Collegium Pharmaceuticum. Wobec braku zgody i wpisanie zwartej zabudowy biblioteki na listę zabytków, powstał pomysł stworzenia repliki biblioteki. Powstanie repliki nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Fundacji na Rzecz Rozwoju Wydziału Farmaceutycznego w Poznaniu. Wszystkich darczyńców fundacji, tych żyjących i tych którzy odeszli, uhonorowano odsłaniając pamiątkową tablicę.

Nowa biblioteka ma dla Wydziału Farmaceutycznego wymiar symboliczny, tworzy historię Wydziału i będzie miejscem spotkań naukowych, obron i jednoczy całe środowisko farmaceutów - naukowców, aptekarzy oraz wszystkich pracujących w zawodach pokrewnych.

Parafrazując słowa JM Rektora Profesora Zbigniewa Krasińskiego, nowa biblioteka to pomieszczenie z duszą, do którego wszyscy będą chętnie wracać.

Podczas uroczystości władze Wydziału Farmaceutycznego uhonorowały swoim najwyższym wyróżnieniem JM Rektora Profesora Zbigniewa Krasińskiego oraz Prezesa Fundacji na Rzecz Rozwoju Wydziału Farmaceutycznego w Poznaniu - dra Marka Seńczuka, za pomoc w powstaniu biblioteki.

Uroczyste Otwarcie Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego im. Prof. Franciszka Adamanisa  Uroczyste Otwarcie Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego im. Prof. Franciszka Adamanisa