Klinika Otolaryngologii naszego Uniwersytetu, w rankingu Medical Tribune Polska, znalazła się po raz kolejny na pierwszym miejscu wśród klinik otolaryngologicznych w Polsce. Poinformował o tym jej kierownik profesor Witold Szyfter, podczas uroczystości wręczenia jednej z jego pacjentek – Marcie Milkule prestiżowego stypendium Fundacji Greame’a Clarka.
Marta Mikuła urodziła się z głębokim niedosłuchem. Jako pięcioletniej dziewczynce prof. Witold Szyfter wszczepił jej implant ślimakowy. Dziś jest studentką archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Świetnie się uczy, wygrywa różne konkursy, osiąga sukcesy sportowe w łucznictwie i szermierce, maluje. Jej pasją jest historia starożytna dlatego uczy się łaciny, greki, poznaje hieroglify. W uznaniu jej osiągnięć została wybrana z grona kilkuset młodych ludzi z Europy Środkowo - Wschodniej i otrzymała roczne stypendium Fundacji Greame’a Clarka. To międzynarodowa organizacja, która wspiera naukę młodych ludzi korzystających z implantów ślimakowych. Jej patronem jest prof. Greame Clark z Melbourne, którego pionierskie badania doprowadziły do opracowania implantacji i który w 1978 roku jako pierwszy na świecie wszczepił pacjentowi implant ślimakowy.
Dzięki otrzymanemu stypendium Marta Mikuła będzie mogła uczestniczyć w praktykach archeologicznych w Grecji. Jest to spełnienie jej marzeń.
Program wszczepiania implanów ślimakowych rozpoczęto w Klinice Otolaryngologii naszego Uniwersytetu w 1994 roku. Od tamtej pory datuje się burzliwy rozwój tej metody leczenia głębokiego niedosłuchu. Obecnie, każdego roku, implanty wszczepia się około 100 pacjentom. W Klinice przeprowadzono już 1300 takich zabiegów. Ten sukces jest możliwy dzięki programowi przesiewowych badań słuchu u noworodków, sfinansowanemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, którego nasza Klinika jest ogólnopolskim koordynatorem. Do tej pory przebadano 5 milionów noworodków! Jest to największy program takich badań na świecie. Rozpoznawane są wszystkie wady słuchu, a implanty wszczepia się już dzieciom w dwunastym miesiącu życia. To daje szansę na prawie stuprocentowe odzyskanie słuchu, a co za tym idzie, pozwala dzieciom normalnie się rozwijać, osiągać sukcesy w nauce, realizować swoje pasje, bez barier i kompleksów wkraczać w dorosłe życie. Przykładem takiej osoby jest właśnie Marta Mikuła, której osiągnięcia doceniono, przyznając to prestiżowe stypendium.