Vivat Academia, vivant Professores!

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/25 była wyjątkowym i podniosłym wydarzeniem, które licznie zgromadziło naszą społeczność uniwersytecką, a także grono znamienitych gości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, swoją obecnością zaszczycili również reprezentanci władz miasta i regionu, posłowie i senatorowie, a także liczni przedstawiciele środowisk akademickich oraz świata biznesu.

Pierwsze, rozpoczynające czteroletnią kadencję przemówienie inauguracyjne wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Krasiński, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Podniosły charakter uroczystości dodatkowo wzmocniło ceremonialne przekazanie insygniów władzy rektorskiej, nadające wydarzeniu głębokiego znaczenia i przypominające o ciągłości akademickich tradycji.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Wyrazem wiary w siłę współpracy międzyuczelnianej było uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego przez JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. dr hab. Bogumiłę Kaniewską oraz JM Rektora UMP, prof. dr. hab. Zbigniewa Krasińskiego.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie prestiżowych nagród i wyróżnień, przyznanych zasłużonym członkom społeczności akademickiej.

Z rąk JM Rektora prof. dra hab. Zbigniewa Krasińskiego Nagrodę im. Władysława Biegańskiego odebrali: prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka - nagroda I stopnia, prof. dr hab. Katarzyna Derwich i prof. dr hab. Juliusz Przysławski - nagrody II stopnia.

Nagrodę Komeda UMP 2024 otrzymali: dr Janusz Kazimierz Popaszkiewicz oraz Janusz Michalak.

Najwyższe wyróżnienie honorowe "Złoty Laur Akademicki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego" przyznane zostało prof. dr. hab. Michałowi Drewsowi i prof. dr. hab. Edmundowi Grześkowiakowi.

Przyznawaną przez Rektora, po zasięgnięciu opinii Senatu, Nagrodą im. Profesora Antoniego Tomasza Aleksandra Jurasza uhonorowany został Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w latach 2008-2016 prof. dr hab. Jacek Wysocki.

Dr Paweł Daszkiewicz, wieloletni Dyrektor Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera, wyróżniony został Medalem im. Karola Marcinkowskiego.

Corocznie przyznawane przez środowisko studenckie nagrody Amicus Studentium z rąk Przewodniczącej Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, p. Karoliny Włodarczyk, odebrali: z Wydziału Lekarskiego - mgr Artur Chmielewski; z Wydziału Medycznego - dr n. med. Łukasz Kuszel; z Wydziału Farmaceutycznego - dr n. farm. Radosław Kujawski; z Wydziału Nauk o Zdrowiu - dr n. o zdr. Katarzyna Wszołek i z programów anglojęzycznych - dr n. o zdr. Marek Dąbrowski. Tegoroczny tytuł Wykładowcy Roku otrzymali: z Wydziału Lekarskiego - dr n. med. Katarzyna Rapalska; z Wydziału Medycznego - dr hab. n. med. Agnieszka Przystańska, prof. UMP;  z Wydziału Farmaceutycznego - dr hab. n. farm. Hanna Szaefer, prof. UMP;  z Wydziału Nauk o Zdrowiu - dr n. o zdr. Marlena Szewczyczak oraz dr n. med. Łukasz Pielok wyróżniony przez studentów Centrum Nauczania w Języku Angielskim.

Osobom, które w sposób szczególny wpłynęły na pozytywne zmiany organizacyjne UMP przyznano nagrody Zorganizowani 2024. W trakcie uroczystości odebrali je: mgr Barbara Głowacka, mgr Monika Kupś, mgr inż. Jakub Paszkiewicz i mgr Błażej Szymański.

Wyjątkowym punktem programu był inauguracyjny wykład, który wygłosiła aktorka i reżyserka Krystyna Janda.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Oprawę muzyczną zapewnili dr Radosław Mateja z zespołem, Radosław Elis i Chór pod dyrekcją prof. Przemysława Pałki.

Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek, który był okazją do integracji i wymiany myśli między gośćmi, przedstawicielami władz oraz środowiskiem akademickim. Atmosfera wzajemnej życzliwości i współpracy podkreśliła symboliczne rozpoczęcie nowego roku pełnego wyzwań, ale i szans na dalszy rozwój oraz wspólne działania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz zapisu filmowego z uroczystości.