W listopadzie będziemy mieli zaszczyt gościć dwóch ekspertów w dziedzinie medycyny wewnętrznej, lekarzy i nauczycieli akademickich, którzy wygłoszą gościnne wykłady otwarte dla wszystkich naszych studentów, wykładowców, pracowników i innych zainteresowanych osób. Wybitni goście: Prof. Wojciech Szczeklik i Prof. Piotr Gajewski, wystąpią 8 listopada 2024 r. o godz. 15:30 w sali A w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP przy ul. Przybyszewskiego 37a. Wykłady odbędą się w języku angielskim.
„What is needed to carry out a breakthrough research?” - prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik
Prof. Wojciech Szczeklik uzyskał dyplom lekarza medycyny w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po ukończeniu studiów medycznych ukończył rezydenturę w zakresie chorób wewnętrznych, a następnie specjalizował się w immunologii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Uzyskał również stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zagraniczne doświadczenie kliniczne i badawcze obejmuje pracę na University College w Londynie, Harvard University, University of Cambridge i McMaster University. Badania prof. Szczeklika koncentrują się na medycynie okołooperacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań naczyniowych w czasie operacji niekardiochirurgicznych i intensywnej terapii. Prof. Szczeklik opublikował ponad 300 recenzowanych publikacji i jest autorem ponad 30 rozdziałów w książkach (H-index 46). Otrzymał liczne nagrody naukowe za swoje osiągnięcia badawcze i dydaktyczne.
Prof. Szczeklik zajmuje obecnie stanowisko profesora i kierownika Centrum Intensywnej Terapii i Medycyny Okołooperacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojskowego w Krakowie. Prof. Szczeklik jest również profesorem wizytującym na Uniwersytecie McMaster w Hamilton w Kanadzie.
„Where to find reliable medical knowledge on the cusp of the AI era” - dr n. med. Piotr Gajewski, FACP
Prof. Gajewski studiował medycynę w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku. W 1993 roku uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych, a w 1999 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Przez kilka lat pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Gajewski jest wiceprezesem Towarzystwa Internistów Polskich i przewodniczącym Komisji Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego, jak również członkiem American College of Physicians. W 1990 roku prof. Gajewski był współzałożycielem i redaktorem naczelnym Medycyny Praktycznej, najbardziej renomowanego polskiego wydawnictwa medycznego specjalizującego się w wysokiej jakości czasopismach i książkach dla profesjonalistów z zakresu nauk medycznych.
Prof. Gajewski jest współautorem i redaktorem naczelnym podręcznika chorób wewnętrznych. Podręcznik został wydany w języku polskim („Interna Szczeklika”), angielskim („McMaster Textbook of Internal Medicine”), hiszpańskim („Medicina Interna Basada en la Evidencia”) i ukraińskim („Внутрішні хвороби”). Prof. Gajewski jest również współredaktorem i współautorem polskiego podręcznika na temat zasad medycyny opartej na faktach. W 2003 r. był współzałożycielem Polskiego Instytutu Evidence Based Medicine i od tego czasu pełni funkcję jego prezesa.
Prof. Gajewski współprzewodniczy komitetom organizacyjnym dwóch corocznych międzynarodowych konferencji naukowych: McMaster International Review Conference of Internal Medicine (od 2015 r.) oraz Medical Review Auschwitz: Medycyna za drutem kolczastym (od 2018 r.).