Fulbright-Hays Seminars Abroad

20 lipca br. w ramach „Fulbright-Hays Seminars Abroad” siedemnastu profesorów z USA odwiedziło Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Projekt letnich warsztatów mających na celu poznanie Polski i polskiej nauki został zorganizowany przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta z okazji 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami.

Na Uniwersytecie Medycznym Amerykanie pojawili się na zaproszenie dr. Marcina Moskalewicza z Katedry Nauk Społecznych WNoZ, absolwenta Programu Fulbrighta na Texas A&M Health Science Center. W pierwszej części spotkania goście obejrzeli nowoczesne laboratoria Uczelnianego Centrum Aparaturowego, po którym oprowadził ich kierownik Centrum, prof. Krzysztof Książek. Największe zdumienie Amerykanów budził fakt, że sprzęt udostępniany jest bezpłatnie, próbowali też zrozumieć jak to możliwe, że w Polsce studia medyczne oraz opieka zdrowotna są darmowe. W drugiej części spotkania odbyła się prezentacja mgr. Mateusza Cofty z Pracowni Zdrowia Międzynarodowego Katedry Profilaktyki Zdrowotnej WNoZ oraz dyskusja dotycząca zaangażowania Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w problemy zdrowia globalnego - zdrowie migrantów oraz polsko-tanzańską współpracę w zakresie opieki zdrowotnej. Następnie odbyła się prezentacja książki mającej pomóc gościom w zrozumieniu specyfiki regionalnej Europy Środkowej - „Understanding Central Europe” (red. M. Moskalewicz, W. Przybylski, Routledge 2018) podsumowującej kilkuletni projekt współpracy pomiędzy krajami wyszehradzkimi. Krótkie wykłady wygłosili dr Marcin Moskalewicz oraz dr  Tomasz Raburski z Instytutu Filozofii UAM. Dyskusja dotyczyła geopolitycznego usytuowania Polski będącej dziś politycznie częścią Zachodu, natomiast kulturowo i mentalnie wciąż w znacznym stopniu Wschodu, oraz mającej ekonomiczny status półperyferium.

dr Marcin Moskalewicz