Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 marca 2022 r. zmarł

śp. prof. dr hab. dr h.c. Stefan Jurga

rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1996-2002, a wcześniej prorektor w latach 1990-1996,

twórca i dyrektor Centrum NanoBioMedycznego UAM,

inicjator rozbudowy kampusu uniwersyteckiego na Morasku oraz Collegium Polonicum w Słubicach nad Odrą oraz budowy Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.

W latach 2005-2007 Pan Profesor pełnił funkcję podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwach Edukacji i Nauki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

zaś w latach 1999-2002 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz  wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Żegnamy wybitnego uczonego, autora wielu publikacji z zakresu fizyki ciała stałego i fizyki materii miękkiej, stypendystę Fundacji Aleksandra von Humboldta i Towarzystwa Maxa Plancka, a także Wychowawcę i Nauczyciela wielu pokoleń fizyków.

Za swoje zasługi Pan Profesor został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, papieskim Orderem Świętego Sylwestra, a także statuetką Złotego Hipolita Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Rodzinie i bliskim Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Kolegium Rektorów Miasta Poznania