V edycja Dni Jakości UMP

Doskonalić dydaktykę na 5.0!

W dniach 4-5 lipca 2024 r. odbyła się piąta już edycja Dni Jakości UMP, nad którą honorowy patronat objął JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Nowocześni edukatorzy, świadomi studenci i odpowiedzialne zarządzanie - to główne tematy debat, wykładów i warsztatów, w których uczestniczyło ponad 130 nauczycieli akademickich i studentów.

Otwierający spotkanie Rektor Elekt prof. dr hab. Zbigniew Krasiński podkreślił bardzo ważną rolę dydaktyki w misji Uczelni. Panele dyskusyjne z udziałem kończących kadencję i przyszłych Prorektorów ds. Dydaktyki oraz Dziekanów Wydziałów były miejscem na refleksje oraz nakreślenie wizji przyszłości kształcenia na UMP. Nie zabrakło też głosu studentów, zarówno polsko jak i anglojęzycznych, którzy włączyli się do dyskusji nad kierunkami rozwoju nowoczesnej dydaktyki medycznej. Po raz pierwszy wręczone zostały statuetki Kotwica Wiedzy, dla osób wnoszących istotny wkład w rozwój jakości kształcenia na UMP. Pierwsze Kotwice Wiedzy trafiły do prof. Ewy Wender-Ożegowskiej, prof. Anny Jelińskiej, prof. Ryszarda Marciniaka, prof. Wiesława Markwitza, prof. UMP Macieja Cymerysa, dr hab. Aleksandry Uruskiej oraz prof. UM Janusza Janczukowicza.

Gość specjalny Dni Jakości dr n. med. mgr ed. med. Janusz Janczukowicz prof. UM w Łodzi (Przewodniczący Komisji ds. Jakości Akademii WHO, Członek Rady Redakcyjnej czasopisma Medical Teacher) rozpoczął część wykładową spotkania. W ramach panelu Nowe horyzonty w edukacji medycznej i doskonaleniu dydaktycznym wysłuchaliśmy również wykładów dr hab. n. med. prof. UMP Agnieszki Zawiejskiej, dr n. med. Beaty Buraczyńskiej-Andrzejewskiej, dr n. hum. Karoliny Szczeszek, mgr Elwiry Litaszewskiej, mgra Patryka Gawora, dr Nadi Kruszyńskiej oraz dr n. med. Barbary Purandare.

Jak co roku, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty podnoszące kompetencje dydaktyczne skierowane zarówno do młodych jak i doświadczonych nauczycieli akademickich. Uczestnikom zaproponowano szeroką ofertę szkoleń: 1. Od minimalnie kompetentnego studenta do maksymalnie bezpiecznego medyka - efektywne ocenianie i feedback dla studentów; 2. Dydaktyka XXI wieku w kontekście narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Wykorzystanie obecnych możliwości w kształceniu synchronicznym i asynchronicznym; 3. O sztuce prowadzenia zajęć, które pozostawiają ślad; 4. Widoczne myślenie w dydaktyce jako projektowanie stałości w kształceniu - stwórz schemat dla własnych zajęć; 5. Skuteczne wsparcie studentów z niepełnosprawnością: Od problemu do rozwiązania; 6. Pozytywna kaskada peer-mentoringu; 7. Nie pracuj ciężej niż student - narzędzia i feedback w edukacji spersonalizowanej.

W warsztatach uczestniczyło ponad 100 osób! A podkreślić należy, że nie dla Wszystkich chętnych starczyło miejsc. Fakt ten zmobilizuje nas do przygotowania kolejnej edycji warsztatów dydaktycznych, co będzie możliwe już w najbliższym czasie, między innymi w ramach realizacji zadań grantu z funduszy FERS „Kierunek na UMP - program dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji czy aktywności Uczelnianego Centrum Kształcenia.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji spotkania.

Do zobaczenia na kolejnych Dniach Jakości UMP!

Prorektor ds. Dydaktyki, Prof. Małgorzata Kotwicka

V edycja Dni Jakości UMP  V edycja Dni Jakości UMP